Перші дні й місяці дитини завжди прекрасні та дуже відповідальні для всіх батьків. Велику радість приносять перші усмішки, здивовані погляди та звуки немовля. В цей час діти дуже стрімко ростуть, кардинально змінюючи свою поведінку й способи спілкування зі світом. Саме тоді виникає питання, яким чином правильно розмовляти з малюком, з чого починати спілкування.
Саме мовний контакт з батьками є першим джерелом, яким живиться дитина, яке впливає найбільшою мірою на формування особистості. Лише спілкуючись дитина вчиться рідній мові, пізнає навколишній світ, співвідносить почуте з побаченим.
У цій статті ви можете дізнатися, як правильно треба розмовляти з немовлям і про що розмовляти, щоб вона легко оволоділа мовою. З цією метою розглянемо усі етапи розвитку малюка.

Дородовий період
Спеціалісти з’ясували, що ще знаходячись в утробі у плоду формуються всі види чутливості, м’язового апарату тощо. «Дозріває» нервова система. І більшою мірою життєвий негатив впливає на мовний центр. Немовля в утробі матері живе — воно чує, як до нього звертаються, чує музику та спів. Тому треба розмовляти з дитиною, розказувати, як ви на нього чекаєте і дуже любите.
Новонароджений період (перші 3-4 тижні)
Народжуючись, дитина видає свій перший крик, окрім життєвоважливих показників це також означає, що в майбутньому дитина зможе розмовляти.
У процесі догляду за немовлям, розмовляйте з ним, ведіть бесіди наче ваш співрозмовник розуміє все, що ви говорите, хоч і відповісти вам не може. В цей час дитина вас уважно слухає і всіляко намагається зрозуміти. Коментуйте свої дії, граючись чи годуючи малюка, співайте колискові перед сном. Дуже добре буде згадати народні казки, пісні, вірші та різні «розважалки» для малюків, у фольклорі зібрані велика мудрість і досвід наших предків.
Люлі, люлі, прилетіли гулі
та й сіли на люлі.
Ой ви, гулі, не гудіть,
дитиноньки не будіть.
Колисочка хитається,
дитиночці дрімається.

2,5-3 місяці
Все менше часу дитина проводить не сплячи. У цей період формуються зорові та слухові орієнтовні реакції, це ситуативно-ділова форма спілкування. Отже, як батьки в цей час повинні розмовляти зі своєю дитиною?
Коли дитина бадьора, пограйтеся з нею різними шумними іграшками: брязкальцями, дзвіночками, бубонцями, але не довго. У процесі гри дитина вчиться стежити поглядом за предметом, який видає дивні звуки, роздивляться, розглядає іграшки, які висять над нею тощо. Саме в цей період дитина починаю агукати — видавати перші звуки «ги» та «кхи», які дуже радують батьків, адже свідчать про початок підготовчого етапу спілкування та освоєння мови загалом. Продовжуйте в тому ж дусі гратися з немовлям, спілкуйтесь ніжно й лагідно, щоб не налякати і розвеселити його.
3-6 місяців
В цей період зростання основою спілкування, емоційної комунікації для дитини є мовні реакції. Батьки повинні «підтримувати» розмову з дитиною, тобто проводити двостороннє спілкування. Саме зараз можна вчити дитину повторювати за вами. Для початку використовуйте ті звуки, яким дитина вже навчилася, хай постійно їх повторює. Обов’язково стежте за тим, щоб дитина бачила вас у процесі спілкування, вона повинна слідкувати за вашою мімікою, рухами губ і язика, тобто бачила артикуляцію мовного апарату. Наприклад, ви можете постійно повторювати «ма-ма-ма-ма», приспівуючи, не поспішаючи, змінюючи інтонацію, щоб дитині це подобалось. Вона буде повторювати це, а ваше схвалення буде спонукати дитину до нових мовних подвигів.
У віці чотирьох місяців дитина довго і активно агукає, до п’яти місяців агукання стає співучішим та з різною інтонацією.
У віці п’яти-шести місяців немовля виговорює приголосні звуки: п, б, д, м, н, ль тощо. Він починає вимовляти перші склади: па, ба, ма, які вона лепече.

6-9 місяців
В цьому віці дитина вже багато чому навчилася, вона вже добре розуміє мову дорослої людини. В цей час змінюється її мова і поведінка, вона може помахати ручкою, повторюючи за батьками, коли кажуть «привіт» чи «до побачення», може пустити повітряний поцілунок, розуміє і виконую безліч дій на прохання дорослих «дай», «візьми», «покажи», «їж/пий» тощо. Зараз дитина постійно щось лепече, коментуючи свої дії під час гри, «своєю мовою» спілкується з однолітками та дорослими людьми.
Саме в цей час треба підштовхнути дитину до нового мовного етапу, щоб вона не перестала лепетати, а розвинула це бубоніння у нові склади та повноцінні слова. Можете погратися з дитиною, запитуючи «де?», а потім разом шукати необхідний об’єкт, називаючи предмети, спілкуючись у процесі пошуку, щоб у дитини формувався пасивний словник. Це сприяє подальшому формуванню мовлення та загалом психічному розвитку малюка.

9-12 місяців
На цьому етапі дитина починає сама ставати на ножки, а потім і ходити.
Дитина активно вчиться звуконаслідуванню за дорослими, спілкується з батьками вже новими складами, яких ще не вимовляв. В цей час треба тренувати дитину говорити прості слова, краще, якщо це буде робити мама, яка постійно знаходиться поряд з дитиною. Наприклад, показуючи дитині її добрезнайомі іграшки, говорити як вони називаються і що роблять: «ля-ля топ-топ», дитина повинна повторювати за вами. Дитина добре все запам’ятає, якщо їй буде цікаво, тому ваша мова повинна бути емоційною й артистичною, треба також частіше все повторювати. Перші слова повинні бути короткими і простими – наприклад, з вже відомих літер та складів, дитина повинна їх розуміти, и знати, як вимовляти. Постійно читайте дитині казки й різні віршики, співайте пісень, розказуйте потішки та лічилки.
Скочив котик,
Сів на плотик.
Миє ротик
І животик.
Він біленький
І чистенький, —
Гарний Мурчик
мій маленький.

Пальчик, пальчик, де ти був? (беремо мізинчик)
Я з цим братцем в ліс ходив, (беремо безіменний пальчик)
А з цим братцем борщ варив, (беремо середній пальчик)
А з цим кашу куштував, (беремо вказівний пальчик)
А з найбільшим заспівав, заспівпав. (беремо великий пальчик)

Будьте раді тим словам, які вимовляє ваша дитина наслідуючи вас, адже вона освоює досвід, який передається з покоління в покоління.

Не забувайте, що задача батьків — наділити дитину можливістю самостійного спілкування з оточуючим світом.

Схожі записи