Агресивна дитина від 6 років
На жаль, з віком симптоми агресії у дітей можуть не тільки зменшуватися, але і наростати, приймаючи найрізноманітніші форми. На це впливають багато факторів: дорослішання, спілкування з однолітками, поведінка батьків і оточуючих. Методи корекції в цьому віці можуть бути застосовані різні, вони підбираються індивідуально.
Форми агресії
Вербальна агресія
- Непряма, проявляється у вигляді:
- Скарг (А він мене вдарив!);
- демонстративного крику (Уйди! Відчепись!);
- Агресивні фантазії (Я зараз тебе так оброблю, що …).
- Пряма — словесні приниження іншого:
- Дражнилки (Дядечко, дістань горобчика! Ябеда-корябеда!);
- Образи (Ти — виродок! Дурень!).
Фізична агресія
- Непряма спрямована на принесення матеріального збитку іншому:
- Зруйнувати замок в пісочниці, побудований іншою дитиною;
- Зламати чужу іграшку;
- Замазати фарбами малюнок, намальований не ним.
- Пряма — це безпосередній напад на іншого:
- Символічна, коли дитина залякує іншого, наприклад, показує кулак.
- Реальна — безпосередній фізичний напад (укуси, хапання за волосся, дряпання, удари палицями, іграшками, бійка).
Про агресивність ні в якому разі не можна судити за її проявом, потрібно обов’язково шукати причину виникнення. Основними чинниками, що викликають агресію, є:
- захист,
- помста,
- бажання отримати що-небудь,
- прагнення привернути до себе увагу,
- підкреслення власної переваги,
- утиск гідності іншого.
Якщо агресія є самоціллю — це дуже тривожна ознака. Діти, які заподіюють біль заради болю — група ризику по поповненню рядів злочинців. Це поведінка вимагає консультації психолога.
Джерела агресії
Сім’я, в якій дитина переймає моделі поведінки дорослих і закріплює їх на практиці. У агресивних сім’ях дитина втрачає почуття захищеності і весь світ здається ворожим, тому їй і доводиться забезпечувати власну безпеку.
Однолітки в дитячому садку, школі, у дворі, так як агресивна поведінка іншого може залучати можливістю швидше отримати бажане. Доведено, що рівень агресії дітей, які відвідують дитячий садок, вище, ніж у «домашніх» дітей.
Телебачення. На кожну годину дитячих мультфільмів припадає приблизно двадцять актів насильства. У дорослих фільмах сцен насильства менше, близько десяти в годину, але вони тривають довше і є більш жорстокими. Тобто діти навчаються стереотипам поведінки, в тому числі і агресії, біля телевізора.
Ризики розвитку проявів агресії вище у дітей:
- яких батьки б’ють, агресивно жартують або знущаються над ними, незаслужено соромлять,
- батьки які самі брешуть, випивають, влаштовують бешкети, невимогливі до дитини і не мають авторитету,
- батьки які не довіряють дитині, не пускають в будинок його друзів, виявляють дріб’язкову опіку і просто його не люблять.
Що допоможе впоратися з агресією дитини
Батьки повинні бути завжди лагідні, уважні і відкриті для дитини і його друзів, бути вимогливими, чесними і обов’язковими, мати такт і почуття гумору.
Замінити перегляд телевізора реальними іграми з дитиною, заохочувати її запрошувати в будинок однолітків для ігор та занять.
Дитині потрібно відвідувати спортивні секції — це найбільш дієвий вид корекції агресивної поведінки, причому такі діти часто досягають високих результатів.
Добре знімає агресію вода, тому можна просто більше часу проводити з дитиною в басейні, на річці або на морі, а маленьких дітей можна часто купати у ванній, дозволяючи їм там досить довго грати, звичайно, під наглядом батьків.
Заняття з психологом допоможуть навчитися керувати своїми емоціями, знімуть напругу і страх, повернуть позитивне бачення навколишнього світу.