Агресивна дитина від 2 до 5 років

Є однойменна книга Корнія Чуковського, в якій він зібрав висловлювання дітей цього прекрасного віку. Багато батьків записують за своїми дітьми їхні висловлювання, зберігаючи тривалий час і зачитуючи їх періодично знайомим. Але, якщо нестандартні висловлювання дитини викликають розчулення оточуючих, то нестандартна поведінка лякає і розцінюється негативно. Однак і те, і інше є фазами становлення дитини.

Агресивна дитина

Причини агресії дітей від двох до п’яти років

Напевно, немає батьків, які б не зіткнулися з проявом упертості, наполегливості та настирливості своїх дітей. Дитина росте і намагається усвідомити себе як самостійну особистість, що проявляється у прагненні до самостійності та бажання зробити все самій, на противагу батькам, які бажають, наприклад, одягнути дитину швидко.

Інша причина появи дитячої агресії в цьому віці — бажання володіти всім тим, що подобається, включаючи іграшки в руках інших дітей та на полицях магазинів. Тут роль батьків дуже важлива, так як діти прочитують з їхніх облич заборону і дозвіл, а також знають, що вони дійсно думають з цього приводу. Батькам потрібно бути одночасно терплячими, спокійними і суворими, причому постійно. Стабільність і передбачуваність реакції батьків у різних ситуаціях — запорука гарної поведінки дитини.

У цьому віці діти не можуть зрозуміти, чому вони так поводяться, хвиля гніву застає зненацька їх самих. Провокуючими факторами можуть бути навіть відчуття голоду, втоми, дискомфорту. Уважні батьки можуть помітити і запобігти або мінімізувати прояви агресії, просто вчасно нагодувавши, тепліше одягнувши, або уклавши дитину спати. Увага, яку проявили батьки, грає і важливу виховну роль, показуючи дітям як потрібно поводитися в критичних ситуаціях.

Допомогти впоратися з агресією

Існують прості методики, що дозволяють впоратися з агресією дітей від двох до п’яти років.

  • Казкотерапія. Назва модна, але, по суті своїй це просто читання казок дитині, з подальшим обговоренням поведінки героїв і висновками про те, хто поступав правильно, а хто — ні. Казки потрібно підбирати відповідні віку і поведінці дитини. Можна питати, ким з цих персонажів хотіла би бути дитина? Чому? Можна отримати дуже несподівані відповіді, які дозволять обрати правильну тактику для спілкування з дитиною.
  • Ігри з дитиною дозволяють направити її енергію в потрібне русло, особливо, коли вона ще не відвідує дитячий дошкільний заклад. Добре діють ігри, в яких дитині дозволяється рвати папір, ламати гілочки, сипати крупу або пісок, возитися з водою. Потрібно тільки придумати сюжет гри і зацікавлено брати в ній участь.

Ігри, які рекомендують психологи:

  • Кричалки. Гуляючи лісом чи парком з дитиною, далеко від людей, можна влаштувати змагання: хто голосніше крикне, а можна кричати і слухати відлуння. У будь-якому випадку — дитина вчиться контролювати свій крик.
  • Мовчанки. У цій грі потрібно шуміти доти, поки ведучийи не скаже «чарівну фразу» або покаже «чарівний знак», тоді всі повинні замовкнути.
  • Бодалки. Дві дитини або пара дитина-дорослий встають на карачки і впираються лобами — хто довше протримається, той і виграє. Дорослому потрібно, звичайно, піддаватися.
  • Ігри в ляльки, коли дитина говорить і діє від імені різних персонажів. Це допомагає йому зняти агресію безпечно, а також побувати на місці кривдника і скривдженого. Батьки можуть придумувати різні сценарії і програвати ті ситуації, в яких дитині важко впоратися з гнівом. У грі він навчиться це робити і закріпить корисний навик.

Сьогодні, коли діти часто розважаються за допомогою комп’ютера і телевізора, і майже не існує вже традиції читання на ніч, сімейних обговорень прочитаного і дитячих ігор, дитина не бачить перед собою прикладів правильного придушення гніву. Вона бачить насильство і бійки на екрані телевізора і переносить їх у реальне життя. Створіть навколо дитини атмосферу любові і турботи, виключіть крик і насильство, і його агресія значно зменшиться.


Фев 28, 2013 | Розділ: Виховання | Коментарі: Прокоментуй!

Залишити коментар


Порадитися зі спеціалістом

порада спецiалiста


Коментарі відвідувачів

bottom